Kaj je domena spletne strani?

Današnji digitalni svet od nas zahteva, da izdelamo spletno stran, če želimo konkurirati drugim podjetjem na trgu. Sama izdelava strani je dokaj težka, vendar je pogosto prvi korak, da si izberemo primerno domeno. Ta bo delovala kot ime naše spletne strani, po kateri bo poznana naša blagovna znamka. Izbira omenjenega imena pa ni vedno tako preprosta, kot se sprva zdi. Si pa lahko celoten proces olajšamo, če poznamo nekatera osnovna pravila. Pomembno je tudi, da si pripravimo načrt, kaj storiti, če željenega imena ni na voljo.

Dandanes je v obstoju že ogromno spletnih strani

Pogosto je največji izziv, s katerim se moramo spopasti pri izdelavi spletnih strani, izbira primerne domene. V obstoju je že več kot dvesto milijonov aktivnih spletnih strani. Zakupljenih domen pa je še veliko več. Tako je manjša možnost, da bomo dobili naše željeno ime. Dobra praksa je, da si pustimo odprta vrata za izbiro drugega imena ali podobne izvedbe originalnemu.

Domenske končnice .com, .edu, .org, ...
Domena je sestavljena iz imena domene in domenske končnice

Dandanes je vedno več končnic ali domen vrhovne ravni v obstoju. Tako so nam odprta vrata izbire druge končnice, kot smo si jo morda sprva nameravali izbrati. .COM je najbolj pogosto uporabljena končnica, je pa res, da imamo tudi na voljo lokalne izvedbe, kot tudi druge, ki jih je mogoče uporabljati brez omejitev.

Domena vrhovne ravni igra ključno vlogo

Vsaka domena je sestavljena iz več delov. Najbolj je pomembno samo ime, kot tudi končnica. Svetovne domene vrhovne ravni so .COM, .NET, .ORG in druge. Lokalne za posamezno državo pa so .SI, .HR, .CZ in druge.

Kaj je vrhnja domena?

Priporočljivo je, da če nameravamo poslovati svetovno, da si izberemo katero od domen vrhovnih ravni. Če pa nameravamo v svoji lokalni državi odpreti podjetje in poslovati, pa so lokalne izvedbe bolj priporočene. Tudi, če se bomo širili v druge države, lahko preprosto zakupimo enako ime z lokalno končnico v drugi držati. Pri tem moramo biti previdni, da poznamo pravila nakupa lokalne domene, kot je za .COM.HR in .HR za kateri potrebujemo OIB oz. DDV številko in registrirano podjetje v območju Evropske unije.

Izogibajmo se podobnosti konkurenčnim domenam

Preden bomo registrirali svojo domeno, je močno priporočljivo, da jo vtipkamo v kateregakoli izmed popularnih brskalnikov. Mogoče je, da je naše željeno ime spletne strani na voljo za nakup, vendar je zelo podobno drugim domenam ali že obstoječim blagovnim znamkam. V tem primeru je najbolje, da poiščemo drugo izvedbo imena, saj se bomo tako izognili mogočim težavam v prihodnosti.

Z nekaj kreativnosti in potrpljenja bomo našli idealno ime za našo stran. Priporoča se, da se izogibamo predolgim imenom, ter da vedno poizkušamo najti tako izvedbo imena, ki je povezana z našo obrtjo.

Podobne teme: