Oljarna Kocbek je drugo ime za bučno olje najvišje kakovosti

Bučno olje in njegovo učinkovanje v Sloveniji precej dobro poznamo in marsikdo ga v svoji prehrani uživa vsakodnevno. V tujini pa je nekoliko drugače, še zlasti izven držav osrednje Evrope – bučno olje je rezervirano za gurmane in sladokusce, dosegljivo v specializiranih trgovinah in v najboljših restavracijah. In če bi kupovali v kateri od teh specializiranih, dragih trgovin v tujini, bi se tam gotovo nahajala tudi steklenička bučnega olja z napisom Oljarna Kocbek.oljarna-kocbek
Oljarna Kocbek, ki se nahaja v Sv. Juriju ob Ščavnici, ima skoraj 90-letno tradicijo, saj segajo njeni začetki v daljno leto 1929, ko se je pričel Alojz Kocbek ukvarjati z mlinarstvom in oljarstvom.

Verjetno gre prav tej tradiciji, ki je poskrbela za ohranjanje znanja o starem načinu pridobivanja olja, pripisati dejstvo, da velja Oljarna Kocbek danes za tako vrhunsko. Bučno olje z njihovo svetlo etiketo, se sicer pridobiva brez finega čiščenja semen in s toplim stiskanjem v kovinskem mlinu, olje s temno etiketo, ki velja za najbolj prestižno, pa zahteva najprej popolno čiščenje semen in nato toplo stiskanje na pravih mlinskih kamnih. To olje je temnejše, še bolj gosto in tudi še bolj polnega okusa – torej povsem drugačno od klasičnega bučnega olja, ki ga kupite v vašem supermarketu in z njim popestrite vsakdanjo solato.kocbek

Zakaj toplo stiskanje? Ni hladno boljše?

Pravzaprav ne. Pri izdelavi bučnega olja se ne moremo zgledovati po stiskanju olja iz semen drugih kultur. Če bi bučno seme stiskali s hladnim postopkom, bi iz njega dobili olje, ki ne bi imeli niti značilne barve, niti značilnega vonja in okusa. Tako pa se seme najprej zmelje, prepraži in zalije, da ne prihaja do žganja, šele nato pa se lotijo stiskanja. Poleg tega, da je to olje okusnejše, pa ga je seveda tudi več – Oljarna Kocbek pridela iz treh kilogramov semen en liter bučnega olja.
https://www.youtube.com/watch?v=JZBuKmx6d_o
Bučna semena pa seveda že dolgo niso priljubljena zgolj za izdelavo olja. Oljarna Kocbek tako ponuja še veliko drugih zanimivih izdelkov, na primer suho salamo z bučnicami ter čokolado z bučnim oljem ter bučnimi semeni. Da je bučno olje zaradi njegovega oreščkastega okusa možno odlično kombinirati z najrazličnejšimi živili oziroma jedmi, še zlasti pa s sladicami, namreč ni nobena skrivnost. In ker imamo srečo in živimo v Sloveniji, kjer je kakovostno bučno olje blizu, zagotovo nimamo razloga, da si jih ne bi mogli privoščiti.

Če ne veste kaj in kako, pa je najbolje, da pogledate kar na spletno stran oljarne, saj ponuja Oljarna Kocbek tudi celo zbirko receptov za najokusnejše jedi.

Oglejmo si še kakšna darila za moškega priporočamo.

Podobne teme: