Biometeorološka vremenska napoved

Znano je, da vreme vpliva na razpoloženje ljudi. Nekateri so na vremenske spremembe bolj občutljivi, drugi manj, mnogi vpliva niti ne občutijo. Tisti pa, ki so najbolj občutljivi na vreme, imajo lahko nemalo težav, če pride do nenavadnih vremenskih sprememb, zato morajo pozorno spremljati napoved, poleg tega pa jim koristi tudi t.i. biometeorološka napoved, ki med drugim napoveduje vpliv vremena na počutje.

Biometeorološka napoved nam navadno pove kar nekaj podatkov v zvezi z vplivom vremena na naše počutje, saj so tudi ti vplivi precej raznoliki. Najprej izvemo, kakšen bo vpliv splošnih vremenskih razmer, saj prav te najbolj opazno krojijo počutje vremensko občutljivih. Predvsem so pomembne informacije o zračnem tlaku, pa tudi drugi podatki. Nadalje pa takšna vremenska napoved postreže tudi z nekaterimi bolj specifičnimi informacijami, na primer o koncentraciji cvetnega prahu v zraku.

Spomladi in poleti, ko je tega v zraku več, se namreč pogosto sprožajo alergijske reakcije pri tistih, ki so alergični na cvetni prah. V biometeorološki napovedi pa ne sme manjkati tudi podatek o UV indeksu, ki je predvsem priročen za planince, ki so v gorah podvrženi močnim sončnim žarkom, v toplejših mesecih pa morajo biti na ta podatek pozorni vsi, ki se zadržujejo na soncu. UV indeks nam pove stopnjo sončnega sevanja, tako da se lahko pred odhodom od doma primerno zavarujemo.

Kakršna koli že je vremenska napoved, v vsakem primeru jo moramo jemati resno in se pripraviti v skladu z napovedanimi spremembami. To velja še posebej v primeru napovedi vpliva vremena na počutje, saj nam to lahko bolj škodi kot na primer kakšna nenapovedana ploha.

Podobne teme: